rozmiar czcionki A A A
czytano 61158 razy

Ciekawostki astronomiczne

 1. Migotanie gwiazd powoduje drgające ponad Ziemią powietrze.
 2. Najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym jest Wenus, temperatura dochodzi tam do 470 stopni Celsjusza.
 3. Gwiazda, która ma najdłuższą nazwę to Shurnarkabtishashutu, co po arabsku znaczy „pod południowym rogiem byka".
 4. Galaktyka znajdująca się najbliżej nas to Wielki Obłok Magellana, oddalona od nas o 170 000 lat świetlnych. Na półkuli południowej dobrze widoczna gołym okiem. Mimo, że większość nazw arabskich pozostała do dzisiaj to nazwa Al Bakr (Biały Wół)  nie jest dziś powszechnie znana.
 5. Największym Księżycem w Układzie Słonecznym jest Ganimedes, a jest on nawet większy od Merkurego!
 6. Wiatry na Neptunie osiągają prędkość 2 tysięcy kilometrów na godzinę.
 7. Powszechnie stosowane określenie deszcz meteorytów jest błędne.[ Więcej w osobnym artykule]
 8. Nasza galaktyka- Droga Mleczna znajduje się w Układzie Lokalnym, czyli grupie ok. 30 galaktyk, a jego promień wynosi 5 mln lat świetlnych.
 9. Największy krater uderzeniowy w Układzie Słonecznym znajduje się na Księżycu. To krater o nazwie Aitkena o średnicy ponad 2200 kilometrów.
 10. Najjaśniejszą gwiazdą w naszej galaktyce jaką znamy (pomijając supernowe) jest Eta Carinae, oczywiście jeśli chodzi o jasność absolutną, nie obserwowaną. Wypromieniowuje ok. 6,5 mln energii więcej od Słońca (w jednostce czasu).
 11. Grawitacja na naszym Księżycu jest 6 razy słabsza od ziemskiej.
 12. Wenus obraca się w przeciwnym kierunku niż inne planety.
 13. Najchłodniejszym miejscem w Układzie Słonecznym jest powierzchnia największego satelity Neptuna- Trytona.
 14. Pierwszą sondą była rosyjska Łuna 1 wystrzelona w 1959 r.
 15. Jako pierwszy w niebo przez teleskop wbrew pozorom nie spojrzał Galileusz, był on tylko jednym z pierwszych :)
  Autor: Łukasz Góralski
  kontakt: formularz kontaktowy 


>
komentarzy: 8         pokaż wszystkie komentarze         Dodaj swój komentarz


ostatnie komentarze:

2013-10-27 17:51 | Janusz
Elementarne jądra jak i jądra gwiazd, planet, gwiazduchów, innych, wytwarzają pole elektrojądrowe w formie pierścieni dzięki obrotom jądra wokół własnej osi (wirnik, magneśnica 3) i powłoki plazmowej, innej, jąder (twornik 4). Jądra i plazmy wirują z innymi prędkościami obrotowymi. - magneśnica nr 3 (elementarne jądro) - twornik nr 4 (powłoka jądra, plazma, inna materia) Występuje pewna różnica pomiędzy jądrem i jego najbliższą powłoką a alternatorem. Osłaniająca jądro powłoka obraca się, a twornik alternatora (powłoka) jest unieruchomiony. Jednak ta zmiana nie ma wpływu na wytwarzanie pola elektrojądrowego, gdyż są zachowane różnice prędkości obrotowych.Silniki elektryczne i silniki elektrojądrowe mają zabezpieczenia przed rozbieganiem się. Gdyby nie miały zabezpieczeń, to po przekroczeniu prędkości dopuszczalnych uległyby rozpadowi. Rozbieganie silnika elektrycznego polega na tym, iż silnik nie obciążony cały czas zwiększa swoją prędkość obrotową, aż do krytycznego momentu przekroczenia wytrzymałości mechanicznej materiałów z jakich jest zbudowany. Wtedy silnik ulega zniszczeniu. Elementarne jądro i makro jądro, gdy nie ma w swoim dysku maso, które obciążają jądro, nabiera bardzo wysokich obrotów. Powoduje to wytwarzanie dużego pierścienia elektrojądrowego, wysokiego pola elektrojądrowego, wyższego niż to, które wytwarzają sąsiednie jądra mające na swych orbitach masyo. Jądro zachowuje się wówczas jak drapieżnik, przechwytując najbliższe masyo w swój pierścień. Dzięki temu nie rozbiega się, nie rozpada, stabilizuje swoje obroty i zachowuje liczbę masową.Fragment ksiązki Pt,, O powstaniu Słońca, Ziemi i Księżyca,,

2012-09-24 18:44 | WIKTORIA
Saturn ma księżyce takie jak Tytan, , Dione , Rea , Tetyda , Mimas , Japet , Enceladus.

2012-09-24 18:38 | WIKTORIA
Myślałam że najbliższa galaktyka to galaktyka andromedy

Wszelkie prawa zastrzeżone ˆ tworzenie zaawansowanych portali internetowych idea4you.eu | > | Wortale tematyczne | mapa witryny | login